Reģistrējieties, lai lasītu žurnāla digitālo versiju, kā arī redzētu savu abonēšanas periodu un ērti abonētu Rīgas Laiku tiešsaistē.
Karlo Rovelli
Septiņas īsas lekcijas fizikā. Saimona Karnela un Ērikas Segras angļu tulkojums
Ņujorka: Riverhead Books, 2016
Diezgan reti nākas pieredzēt, ka kāds teorētiskās fizikas pārstāvis nolemtu veltīt laiku tiem no mums, kuri, ja neskaita skolā mācītos Ņūtona un Eiklīda likumus, zina visai maz un visai aptuveni nojauš, kas tā kvantu mehānika, – īsi sakot, neizglītotajiem. Toties šī plānā grāmatiņa savā 81 lappusē paspēj gan atgādināt lasītājam par “visskaistāko no teorijām”, proti, Einšteina relativitātes teoriju, gan izskaidrot, kāpēc kvantu mehānika ir tik nesaprotama, noslēpumaina un ģeniāla reizē. Trešajā lekcijā ir runa par Visumu, un ceturtajā – par elementārdaļiņām, no kurām tas sastāv. Piektajā Rovelli pievēršas kvantu gravitācijai, sestajā – melnajiem caurumiem. Kad sākam apjaust, ka “telpa ir graudaina, laiks neeksistē un lietas nav nekur” un ka “Dievs realitāti iezīmējis ar raustītu līniju”, mēs esam gatavi septītajai nodaļai, kas saucas “Mēs paši”. Un kas mēs esam?
Smalkajā Visuma rakstā, protams, tikai “ķeburs miljoniem citu ķeburu vidū”. Turklāt kā suga esam nolemti, jo “neesam taisīti no tās pašas vielas kā bruņurupucis, kurš nemainīgā veidolā pastāvējis jau simt miljonus gadu. Mēs piederam pie īsi pastāvošas ģints. Visi mūsu brālēni jau ir pagalam. Turklāt mēs esam postoši”. Runā, ka Itālijā grāmata pārdoto eksemplāru ziņā situsi pušu “Greja piecdesmit nokrāsas” – lai ko tas arī nozīmētu.