Reģistrējieties, lai lasītu žurnāla digitālo versiju, kā arī redzētu savu abonēšanas periodu un ērti abonētu Rīgas Laiku tiešsaistē.
Saimons Guds, Ira Jonemura
Grāmatu izgatavošana
Pavilion Books, 2016
Tie, kas ieraduši skatīties praktisko pamācību video visādos jūtūba kanālos, lai Dievs jums žēlīgs. Jūtūba klipos varat apgūt mākslu montēt jūtūba klipus, bet iemācīties izgatavot grāmatu vislabāk var, izlasot grāmatu, kas iespiesta un iesieta, kā godīgai grāmatai pienākas. Atceros, bērnībā man ārkārtīgi patika lasīt padomu grāmatas par to, kā aizpildīt “brīvo laiku”, kā izvēlēties savu “hobiju” vai “aizraušanos”. Tā bija kaut kāda īpaši perversa padomju sociālās psiholoģijas prakse – iestāstīt topošajiem darbaļaudīm un maziem bērniem, ka hobijs ir katra kārtīga pilsoņa dzīves sastāvdaļa. Droši vien tika uzskatīts, ka tas palīdz nenodoties dažādiem netikumiem – alkohola lietošanai, māju sienu apķēpāšanai vai, vēl trakāk, ārlaulības dzimumsakariem. Savā ziņā hobiju pulciņu un biedrību sistēma ļāva legalizēt un pieskatīt visādus filatēlistus, numismātus un īsviļņu radioamatierus, lai tie savā kaislībā neaizietu par tālu uz Rietumu pusi. Droši un noderīgi hobiji bija tie, kas saistīti ar nevērtīgu lietu – sērkociņu etiķešu, vimpeļu, pilsētu jubilejas nozīmīšu – kolekcionēšanu, vai nedārgi rokdarbi – izšūšana ar mulinē diegiem vai iededzināšana finierī. Kopš bērnības esmu vēlējies nodarboties ar grāmatu iesiešanu, nezinu īpaši daudz tādu nodarbju, kas savā būtībā
būtu tikpat cēlas, praktiski noderīgas un spētu pārdzīvot vēl vismaz dažus turpmākos gadsimtus. Tagad galvenais – lai šis hobijs nekļūtu par grāmatu par grāmatu iesiešanu kolekcionēšanu.